Anasayfa / Toplum İçin

Toplum İçin

Geriatri nedir?

Geriatri, 65 yaş ve üstü hastaların sağlık sorunları, hastalıkları, sosyal ve fonksiyonel yaşamları, yaşam kaliteleri, koruyucu hekimlik uygulamaları ve toplum yaşlanması ile ilgilenen bilim dalıdır. İç Hastalıklarının bir yan dalı olan Geriatri uzmanlığı, 5 yıllık iç hastalıkları uzmanlık eğitimi üzerine, 3 yıllık geriatri yan dal eğitimi gerektirir. 

Geriatrinin amacı, yaşlının sağlığını korumak, hastalığında tedavi etmek, bağımsız olarak yaşamını sürdürmesine yardımcı olmak ve yaşam kalitesini yükseltmektir.

Yaşlanma, pek çok hastalığa yatkınlığın arttığı, tüm organ ve sistemleri içeren fizyolojik bir süreçtir. Ancak normal yaşlanmaya bağlı değişikliklerin patolojik olanlardan ayırt edilmesi büyük önem taşır. Örneğin fizyolojik yaşlanma ile ortaya çıkan unutkanlık kişinin günlük yaşamını ve sosyal ilişkilerini etkilemez. Demans/bunama dışında yaşlıların denge kaybı, depresyon, idrar kaçırma, azalmış kas gücü, kilo kaybı gibi özel tıbbi sorunları olabilir. 65 yaş ve üzeri hastaların yarısından fazlasının üç veya daha fazla hastalığı vardır (diyabet, kalp hastalığı, yüksek tansiyon gibi) ve bu nedenle çoklu ilaç kullanımı da ileri yaşta sık karşılaşılan bir problemdir.

Yaşlının değerlendirilmesi geriatri uzmanı yanında hemşire, fizyoterapist, psikolog, beslenme uzmanı ve sosyal hizmetler uzmanından oluşan bir ekip çalışması gerektirir.